• İstanbul, Türkiye
  • May 26, 2022

Bungalov tatilinin güvenilir adresi

Bungalov’da tatil yapmak özellikle de son dönemlerde çok sık rastlanır bir tercih olarak öne çıkmaktadır. Yoğun bir ilgi gören tatil konaklama alanlarından biri olması sebebiyle de tercihlerin iyi yapılması gereklidir. Bungalov.com.tr …

Serhat Can ”Haberin Var mı” yayınlandı!

Müzik eğitimini Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarında tamamlayan ''Serhat Can'' ayrıca bağlama, tambur ve perdesiz gitar çalan bir enstrümanist olmasının yanı sıra yoğun bir şekilde devam eden iddialı sahne performanslarına Türkiye'nin ve Dünya'nın birçok noktasında güçlü repertuvarı ile damgasını vurmaya devam ediyor.

0 Comments

Van Büyükşehir Belediyesi, eğitime destek vermek amacıyla Hacıbekir Mahallesinde 13 bin kitaplık kütüphane açtı. Kütüphaneye ‘Vankulu Mehmet Efendi’ ismi verilirken, 220 yıllık ‘Vankulu Lügatı’ isimli eseri de kütüphanede sergilenecek.

Van’da önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Vanlı gençlerin kütüphane ihtiyacına karşılık verdi. Van Büyükşehir Belediyesi gençler ve ailelerinden gelen yoğun taleplere kayıtsız kalmayarak Hacıbekir Mahallesi Kültür Merkezinde tasarımıyla dikkat çeken modern bir kütüphane açtı. Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının bünyesinde kurulan ve yaklaşık 13 bin kitabın bulunduğu kütüphane, her gün yüzlerce gence eğitim imkânı sunuyor.

İSMİ ‘VANKULU MEHMET EFENDİ KÜTÜPHANESİ’ OLDU

Açılışından bu yana gençlerden yoğun ilgi gören kütüphaneye Van’ın önemli şahsiyetlerinden biri olan ‘Vankulu Mehmet Efendi’ ismi verildi. Haftanın her günü saat 9:00 ile 22:00 saatlerinde hizmet veren kütüphanede gençlere Wİ-Fi, çay ve sıcak çorba imkânı da sağlanıyor.

220 YILLIK ESER KÜTÜPHANEDE SERGİLENECEK

İbrahim Müteferrika tarafından kurulan ilk Türk matbaasında basılan ilk matbu ve Osmanlı Türkçesi eser olan ‘Vankulu Lügatı’ının 1802 yılında basılan 3.’cü baskısı kütüphanede sergilenecek. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından uzun uğraşlar sonrası satın alınan 220 yıllık 2 ciltten oluşan lügat bakım ve onarımı yapıldıktan sonra kütüphanedeki yerini alacak. İsmail Cevheri’nin kaleme aldığı Arapça sözlük, Vankulu Mehmet Efendi tarafından el yazması ile Osmanlı Türkçesine çevrilmiş ve ‘Vankulu Lügatı’ ismini almıştı.

Kısa bir süre önce hizmet vermeye başlayan kütüphaneye giden Van Valisi ve Büyükşehir Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kütüphaneyi gezerek öğrenciler ile bir araya geldi.

Öğrencilerle sohbet eden Vali Mehmet Emin Bilmez, kütüphanenin son süreciyle ilgili yetkililerden de bilgi aldı.

Kütüphaneyi çok beğendiklerini söyleyen gençler, yapılan hizmetten dolayı mutlu olduklarını belirterek Vali Mehmet Emin Bilmez’e teşekkür etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı